רפלקסולוגיה לנשים בהיריון

רפלקסולוגיה לנשים בהיריוןההיריון עצמו הנו תהליך טבעי בגופה של האישה

בתקופת ההיריון חווה האישה ההרה שינויים פיזיולוגיים, נפשיים ורגשיים דחופים רבים ומגוונים. הגוף עצמו משתנה ללא היכר, כמו גם זהותה של האם המתהווה .

אף על פי שההיריון איננו מחלה, עלולים שינויים אלה לבוא לידי ביטוי באי נוחות, תופעות סימפטומאטיות שונות ומכאובים פיזיים מגוונים.

גם רגשותיה של האישה ההרה משתנים בקוטביות והיא חשה נעה בין שמחה וציפייה לפחד, חוסר ביטחון, ספקות וחששות מהעתיד. גם שינויים אלו עלולים לגרום לאי נוחות ומצוקה לאורך כל תקופת ההריון. הרפלקסולוגיה בהיריון ובלידה

• הטיפול הרפלקסולוגי מחזק את בריאותה של האישה במעגל הפוריות ומעצים אותה בתקופת ההיריון בפרט.

• הטיפול מאיץ ומעודד תהליך של ריפוי טבעי ללא שימוש בעזרי טיפול זרים, פולשניים, טכנולוגיים ו/או בתרופות .

• הטיפול תומך ומקל על תופעות ההיריון השונות.

• מקדם את תהלך הלידה, מקל בזמן הלידה ותורם בהאצת השיקום מהלידה.

• הטיפול תורם לחוויות ההיריון והלידה ומעצים אותן.

• הטיפול מומלץ לכל אישה במעגל הפוריות בתקופה שלפני ההיריון, בכל שלבי ההיריון, בלידה ולאחריה.

בתקופת טרום היריון ניתן לתת תמיכה פיזית ורגשית לאישה ובן זוגה המתכנים היריון, לעודד את תהליך ההפריה השרשתו, ביסוסו והתפתחותו.

בתקופת ההיריון לאור התקופה המאוד דינאמית, בה חלים שינויים משמעותיים, ניתן לתת מענה לתופעות ההיריוניות השונות. הטיפול יותאם לשבוע בו נמצאת האישה ההרה, תוך התייחסות לתופעות ההריון הקיימות אצלה ולמכלול הגוף נפשי אותו היא חווה.

בתקופה זו תתמוך הרפלקסולוגיה, תשפר ותקל על מצבי רוח, עייפות, חולשה, בצקות ונפיחות ברגליים, כאבים בכפות הרגליים, בחילות, הקאות, צרבות , דחיפות ותכיפות במתן שתן, כאבים בגב ובאגן התכווצויות שרירים (בעיקר ברגליים), עייפות, חולשה, סחרחורות, לחץ דם גבוה או נמוך, עצירות, טחורים, קשיי נשימה, לחץ ואי נוחות בבטן, גודש באף, בעיות סינוסים, הפרעות שינה, מחסור בברזל, סכרת הריונית, אנמיה, כאבי ראש, כאבים במפשעה, הפרעות שיווי משקל, גודש בשדיים ועוד.. .

לקראת הלידה מומלץ הטיפול לשם הכנת הגוף לתהליך הלידה הקרב והקלה על המתח .החל משבוע 38 לערך יינתן דגש על תמיכה וקידום תהליך הלידה. תוך התייחסות לנתוני ההיריון, למוכנות הגוף והעובר ללידה, שחרור עכבות רגשיות (המקבעות התקדמות הלידה) והרפיית האישה. הטיפול הופך משמעותי ביותר מכיוון שהוא מכין ומרכך את אזור האגן לקראת הלידה, מסייע בהזרמת דם אליו וליתר האיברים הפנימיים (כולל את העובר), מרפה שרירים וגידים, מגמיש את האזור וממקד את תשומת הלב של הגוף לאזורים אלו.

תשומת הלב של המטופלת בזמן הטיפול לתחושות ולתגובות הגוף, תוך חשיפה ואימון לשיטות הנשימה, ההרפיה והשגת רוגע יקנו לה את הידע והכלים בהם תוכל להיעזר גם בתהליך הלידה ובבטחונה לבטוח ולסמוך על גופה וביכולתו לשאת את עוברה כמו גם ללדת אותו .

לאחר הלידה יסייע הטיפול ברגיעה והסתגלות מחדש, לחיזוק התהליכים השונים החלים בגופה במגמה לשקם את גופה מההריון והלידה ולהביאו אל מצבו הטבעי, טרום לידה. כמו כן, יסייע הטיפול ויעודד ייצור חלב באם המיניקה.