השראת ( זירוז) לידה

השראת לידה  יכולה להיעשות בקליניקה, בבית היולדת או בבית חולים והיא נעשית בכדי לגרום להתחלה של לידה. מושג נרדף להשראת לידה הוא "זירוז לידה", השגור בפי הרוב בהקשר של סיום הריון והתחלת לידה, ומשמש גם כמושג לקידום מהלך הלידה בחדר לידה.

השימוש במילה "זירוז" לצד המילה "טבעי" פוגם בעצם טיבה הטבעי של תהליך הלידה. לידה מתחילה בזמנה, לא באילוץ. כאשר ההיריון תקין, והיולדת והעובר חשים בטוב, אין צורך לבצע זירוז לידה. יחד עם זאת ישנם מצבים שמצריכים התערבות חיצונית, על מנת לאפשר לתהליך הלידה להתחיל.

המצבים בהם כדאי להסתייע בהתערבות חיצונית ולסייע ללידה להתחיל:

  • במצב בו האישה נמצאת במצב של לחץ ומתח, ואינה מאפשרת לתהליך הלידה להתחיל.
  • במצב בו האישה סוחבת עימה טראומה מלידה קודמת, וחוששת-חרדה מהלידה הנוכחית.
  • במצב בו קיים חשש לעובר-תינוק בשל מגוון סיבות, כמו: מיעוט מי שפיר, "שליה זקנה" שאינה מתפקדת די הצורך, IUGR…

את זירוז הלידה טבעי נעשה באמצעות עיסוי הוליסטי משולב עם טכניקה מיוחדת ברפלקסולוגיה,  הטיפול עצמו  נעים ומרגיע, הגורם להתחלה של תהליך הלידה . לפעמים נדרשים 3-2 טיפולים על מנת לגרום לתהליך הלידה להתחיל. הטיפולים מאפשרים לגוף להיפתח לתהליך הלידה, בקצב המתאים לאישה ולתינוקה.

 

 

וכך הרפלקסולוגיה נכנסת לתמונה

בטיפול רפלקסולוגיה הרעיון הוא ליצור גירוי במערכת ההורמונאלית, להפרשת הורמונים שיתחילו את תהליך הלידה. ההורמונים המופרשים בקצב מוגבר לקראת הלידה גורמים להתחלת צירים, לירידת מים או לריכוך והבשלה של צוואר הרחם, ובהמשך לפתיחה ומחיקה. רפלקסולוגיה הגורמת זירוז לידה, מתמקדת בעיקר במערכת ההורמונאלית, ויחד עם זאת תומכת במערכות נוספות בגוף כמו מערכת הלימפה, מערכת השתן ועוד. שהנעתן או הרגעתן בטיפול יכול לפתוח את השער להתחלת הלידה. באמצעות רפלקסולוגיה ניתן להכין את הגוף היטב ללידה, ולשחרר בעדינות מחסומים פיסיים ורגשיים, המונעים את תחילת תהליך הלידה.

 

מצבים בהם ניתן לעשות זירוז

יש להבחין בין מצבים שונים בהריון, שכן לא בכול מצב ניתן לבצע זירוז לידה באופן טבעי.
באופן כללי, ניתן לעשות זירוז לידה טבעי החל משבוע 37 ומעלה.
מצב ראשוןעובר מוכן ובשל לצאת החוצה לאוויר העולם, אבל לאימו יש מחסוםפחד שמעכב את התחלת הלידה. במצב כזה ניתן לעזור בזירוז לידה.
כאשר תחילתה של לידה מעוכבת על ידי האם בשל מחסום או פחד, ניתן לסייע באמצעות רפלקסולוגיה לשחרר את המחסום, ולהביא את האישה והעובר לידי התחלה של תהליך לידה.
יש נשים שזקוקות להנעה והמרצה לקראת הלידה, ויש נשים שזקוקות להרגעה והרפיה לקראת הלידה. הדבר תלוי במכלול סיבות וגורמים: מצב בריאותי בהיריון, מצב רוח, מאפייני אישיות, משברים, טראומות, פחדים וחששות מן הלידה, רצון לסיים את ההיריון.
בכל מקרה יתאפשר זירוז לידה רק במידה והעובר כבר בשל ומוכן ללידה, בכל הרבדים.

 

מצב שניהאישה מוכנה ללידה ורוצה לסיים את ההיריון, אך העובר אינו בשל לצאת מהרחם.

חשוב להבין, שגם אם כל איבריו הבשילו והעובר מושלם מבחינה פיסית ללידה, יש רבדים עמוקים יותר, שקשורים במוכנותו הרגשית והנפשית של העובר להיוולד החוצה לעולם. במקרה כזה, זירוז לידה טבעי לא יעזור. העובר צריך להיות מוכן רגשית ונפשית להיפרד מהרחם, ולהפוך מ'עובר' ל'תינוק'. יש עוברים שזקוקים לזמן ארוך יותר ברחם ויש כאלה שמוכנים לצאת בשלבים המוקדמים להבשלתם.

כדי לסיים את ההיריון צריך שהשניים יהיו מוכנים ללידה: האם והעובר. אם אחד מהשניים אינו בשל ומוכן ללידה, אז לא יתחיל תהליך של לידה.

על האישה לזהות אם קיים בה מחסום או פחד שמעכב את תחילת הלידה, או שקיים בהרצון לסיים את ההיריון, בשל חוסר סבלנות וכוח לסחוב את העובר ברחמה. במקרה הראשון זירוז לידה טבעי יכול לעזור, ובמקרה השני כדאי לתת לעובר את זמנו להבשיל לתינוק. זירוז לידה על ידי רפלקסולוגיה היא דרך עדינה לפתוח את מערכות הגוף לתהליך של לידה. בדרך טבעית יש התחשבות במכלול(7)רפלקסולוגיה לנשים בהיריון הגורמים והסיבות שמעכבים את הלידה, ועל פי זה ניתן לכוון את הטיפול. אין טעם ללכת בכוח נגד הגוף והנפש, ואין טעם להאיץ בתהליך שעוד לא מוכן להיפתח. אם אכן יש עיכוב בתהליך הלידה, חשוב להבין מהי הסיבה, ולכוון את טיפול הרפלקסולוגיה בהתאם.

 

זירוז לידה טבעי יכול להוות תחליף לזירוז לידה רפואי, בדרך רגישה, נעימה ומתחשבת.

 

חשוב לזכור:

לפעמים נדרש יותר מטיפול אחד על מנת לסייע בפתיחת תהליך הלידה. זהו תהליך שמכבד את האישה ההרה ואת עוברה, ומאפשר להם להיפתח בקצב הרצוי והמתאים ללידה. זה אינו תהליך אינסטנט שמתיימר לזרז לידה ב "לחיצת כפתור".

הור

כתבי תגובה

עלייך למלא את כל השדות. כתובת המייל שלך לא תפורסם בתגובה.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>